جشن تولد یا روز زادروز

نکات برگزاری جشن تولد جشن تولد خدمات مجالس تشریفات مجالس خدمات مجالس آریان
جشن تولد یا روز زادروزبازبینی توسط تشریفات آریان on Apr 9امتیاز: جشن تولد یا روز زاردروز

جشن زادروز یا جشن تولد

جشن زادروز که به جشن تولد معروف شده است. سالگرد روزی است که فرد به دنیا آمده و این جشن صرفا به عنوان یادبود برگزاری می گردد. جشن تولد که در تمامی کشورها با فرهنگ های مختلف همراه با دعوت و پذیرایی از میهمانان همراه بوده است را میتوان نشانه ای از بلوغ فرد یا رشد یک نهاد دانست.

در تاریخ کشورهای مختلف میتوان مجالس جشن تولد رو یکی از جشن های بزرگ دانست. از دیرین جشن زادروز پادشاهان و شاهزادگان گرامی داشته می شده و مردم در این روز به شادی و خوشگذارنی مشغول بوده‌اند. ایرانیان از جمله کسانی هستند که در تاریخ خود جشن تولدهای بسیاری را برگزار کرده اند و گویا این جشن برای انها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است.

تاریخ نشان می دهد با برگزاری هر جشن تولدی و گذر یکسال تجربه مرحله ای جدید برای روی فرد ایجاد می شود که نشان از فرصت بیشتر برای رشد بهتر است. این مهم در مورد مجالس جشن یک نهاد نیز صادق است، آینده ای با یکسال تجربه بیشتر، در پیش روی آن ها خواهد بود تا بتواند موفقیت هایی که بدست آورده را برای پیرفت و رشد اتی به نمایش گذارد.

کیک و شمع تولد

تهیه کیک تولد یکی از اداب و رسوم زمان برگزاری جشن تولد است که به همراه آن به تعداد سال های سن فرد یا نهاد شمع روشن می شود. پس از فوت کردن شمع ها نوبت به برش کیک و تقسیم ان بین میهمانانی است که به این مراسم دعوت شده اند.

پذیرایی با کیک تولد، شیرینی، شربت، چایی و گاهی مفصل تر از آن پذیرایی بصورت شام و یا عصرانه که بسیار مرسوم تر از شام است، انجام می شود تا از آمدن میهمانان و هدایایی که تدارک دیده اند قدرانی شود. پخش موسیقی، شادی و هلهله یکی از بهترین و لذتبخش ترین لخظات را میتوان برای میهمانان فراهم آورد.

جشن تولد و روانشناسی

از نظر روانشناسی برگزرای جشن تولد فراغ از ان که محیطی شاد را برای افراد به وجود می آورد و تاثیری مثبت در روحیه آن ها خواهد داشت. برای فردی که جشن برگزار می شود اهمیت بسیار بالایی خواهد داشت.

روانشناسان تاکید دارند برای کودکان بالای ۴ سال برگزاری جشن در شکل گیری شخصیت آتی آنها اثرات مطملوبی می گذارد. حتی اگر این جشن مختصر و با تعدادی اندک از دوستان انها برگزار شود.

از جمله اثراتی که این جشن در کودک خواهد گزارد شامل قدرت اراده بالا، قدرت دوست یابی، ایجاد تعامل، بالارفتن روابط اجتماعی در کودک، اعتماد به نفس بالا و قدرت تصمیم گیری بهتر همچنین ارتباط صمیمی تر و مودبانه تر در خانواده و اطرافیان می باشد.